ביטקוין למתחילים

איך לפתוח פרופיל בביטס אוף גולד?​

בכדי לבצע הזמנה של קנייה או מכירה בביטס אוף גולד, צריך לפתוח פרופיל באתר. התהליך הוא פשוט וכולל מילוי פרטים במספר שלבים. אל דאגה, המידע שלכם בטוח אצלנו וכל הפרטים נשמים באופן מוגן.

אם טרם מלאתם את כל הפרטים בתהליך יצירת הפרופיל, הסרטון הקצר הבא ידריך אתכם שלב אחרי שלב איך לגשת לפרופיל, להשלים את הפרטים עד אישור הפרופיל.

איך לפתוח ארנק דיגיטלי? (Edge)

הארנק הדיגיטלי של אדג׳ נחשב לארנק מוכר ואמין, הוא סופר מאובטח ומאוד פשוט וידידותי למשתמש, במיוחד למתחילים. הארנק תומך במספר רב של מטבעות כמו ביטקוין, אית׳ריום, ליטקוין, דש ועוד רבים אחרים והוא זמין להורדה גם לאייפון וגם לאנדרואיד.

שאלות נפוצות

ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי מבוזר שלא נמצא בבעלות גוף מרכזי כמו בנק או מדינה וערכו נקבע בשוק חופשי, ללא התערבות מתווכים. מי ש״מנהל״ את המטבע הם קהילה ענקית של משתמשים, מפתחים וכורים, והיות וקוד התוכנה של הביטקוין פתוח וחשוף לכולם, כל אחד יכול להצטרף ולקחת חלק בפיתוח שלו.

מטבעות חדשים נוצרים ע״י פעולת כרייה – חברי קהילה (כורים) משתמשים בכוח החישובי של החומרה שלהם ומתחרים ביניהם על פתרון חידה מתמטית מסובכת.

מאחורי הביטקוין עומד שם העט סאטושי נאקמוטו (נשמע יפני, אבל זה בכלל לא בטוח), אך עד היום לא נחשפה הזהות האמיתית של אותו אדם / קבוצה. בשנת 2008 פרסם אותו נאקמוטו מאמר בשם "ביטקוין – מערכת תשלומים אלקטרונית מבוזרת" וב- 2009 ניכרה על ידו מטבע הביטקוין הראשון. הזהות האלמונית של ממציא הביטקוין העסיקה במשך השנים רבים שניסו להתחקות אחר האחראי למטבע והולידה תיאוריות קונספירציות רבות.

ביטקוין אפשר לקנות מחלפנים מוכרים, מאנשיים פרטיים או בבורסאות מסחר. אפשרות נוספת היא לכרות ביטקוין אך נדרש לשם כך כח מחשוב רב.

בדיוק באותו האופן בו אנחנו שומרים את הכסף המוחשי שלנו בארנק פיזי, את הביטקוין, הכסף הדיגיטלי שלנו אנחנו שומרים בארנק דיגיטלי. הארנק הוא תוכנה / אפליקצייה ע״ג מחשב או מכשיר טלפון שאפשר לשלוח אליה וממנה מטבעות באמצעות מפתח פרטי וציבורי.

אפשר להגיד שהמפתח הציבורי מקביל למספר חשבון בנק ואפשר לספק אותו למי שרוצה לשלוח לנו מטבעות בעוד שהמפתח הפרטי מקביל לסיסמה לאותו חשבון הבנק ורק לנו יש גישה אליה. אנחנו אוהבים את הארנק הדיגיטלי של אדג׳, אך יש המון סוגים של ארנקים בשוק שתומכים במטבעות דיגיטליים שונים ומתאימים למכשירים שונים.

הביטקוין מתוכנן בצורה כזו שהוא לעולם לא יסבול מבעיית אינפלציה שכן מכסת המטבעות שיכרו אי פעם היא קבועה מראש ועמדת על 21 מיליון מטבעות, כאשר ההערכה היא שהמטבע ה- 21 יכרה בשנת 2140. מדי ארבע שנים בממוצע הגמול לכורים על פתרון החידה המתמטית נחתך בחצי, מה שמאט את קצב כניסת המטבעות לשוק והופך את היצע הביטקוין לקשיח ככל שעובר הזמן.

נכון להיום, יותר מ- 80% מכמות המטבעות כבר נכרתה. מה שיפה הוא שאין שום חובה לרכוש ביטקוין אחד שלם, המטבע יכול להתחלק עד ל-8 ספרות אחרי הנקודה העשרונית – 0.00000001 (נקרא גם מילי ביטקוין או סאטושי, אתם כבר יודעים על שם מי).

כמו בכל שוק תקין, שער הביטקוין מושפע מהיצע וביקוש. ההיסטוריה מלמדת אותנו שאירועים בעולם משפיעים באופן די ישיר על עלייה וירידה של השער. אירועים כמו הכרה בביטקוין כאמצעי תשלום לגיטימי או הבעת תמיכה פומבית של משפיענים או אנשי ציבור במטבע מובילה לעלייה בביקוש ועלייה במחיר. באותו האופן, אירועים כמו רגולציה כנגד המטבע, פריצות לבורסאות או משברים בינלאומיים יכולים לגרום לירידה חדה במחיר. כל אלה הופכים את המטבע  לתנודתי ביחס למטבעות מסורתיים.

ביטקוין כבר היום משמש כמטבע לרכישות, אולם לא בהיקף גדול כמו מטבעות פיאט ורבים רוכשים אותו כנכס להשקעה. ניתן לשלם בביטקוין במגוון עסקים פיזיים בארץ וגם בעולם שיציעו לכם ביגוד, כלים ואפילו תחבורה. הדבר הרבה יותר נפוץ באתרים מקוונים, באמזון למשל ניתן לקנות כמעט את כל המוצרים הקיימים באמצעות ביטקוין ורשימת העסקים שמצטרפים לטרנד גדלה מיום ליום. גם פרילנסרים במאות תחומים מקבלים היום תשלום בביטקוין בגין שירותים.

הבלוקצ'יין הוא יומן ציבורי דיגיטלי מבוזר לעסקאות בתחום של מטבעות דיגיטליים. הבלוקצ'יין מתרחב באופן רציף ע"י הוספת בלוקים בסדר כרונולוגי. ניהול הבלוקצ'יין מאפשר למשתתפים ולסוחרים במטבעות הדיגיטליים לעקוב אחרי עסקאות ללא צורך במערכת ניהול מרכזית לשמירת המידע. באנלוגיה לעולם הבנקאות, אפשר להגיד שהבלוקצ'יין הוא כמו היסטוריית העסקאות המלאה של מוסד בנקאי (אך במקרה שלנו, אנונימית), וכל בלוק הוא כמו הצהרת סטטוס חשבון משתמש.