ה- White Paper של ביטקוין נתן לנו חירות – בואו לא נוותר עליה

  • ראשי
  • כללי
  • ה- White Paper של ביטקוין נתן לנו חירות – בואו לא נוותר עליה
קריאה של 4 דקות

במלאת עשר שנים לפרסומו של ה-White Paper המפורסם שהביא אלינו את הביטקוין, הכנו עבורכם סיכום קצר בנושא.

כסף הוא מרכיב קדום ובסיסי בחיים של כולנו הממלא בהם תפקיד עצום. ביטקוין בפרט הוא כמו ענק שהתעורר מתרדמת ושינה לעד את משמעות הכסף, אבל חשוב מזה, הוא שינה את מאזן הכוחות שהשתמר לאורך שנים רבות. נראה כי זהו ההיבט החשוב ביותר של ביטקוין ולמעשה של מטבעות דיגיטליים בכלל- ביזור ה״כוח״ לכמה שיותר אנשים. למעשה זה מה שסאטושי נאקמוטו ניסה ליצור, דמוקרטיזציה לכסף וחירות אינדיוידואלית.

השינוי שהביא עימו הביטקויין שווה ערך בגודלו לאירועים היסטוריים כמו הופעת הדמוקרטיה עצמה, המצאת הדפוס והרנסאנס. אבל חשוב לזכור, שום דבר לא ב״חינם״ ומה שהרווחנו בחירות העצומה שהסב לנו הביטקוין, איבדנו בביטחון הידיעה שאדם אחר אמון על הגנת הכסף שלנו.

השאלה שכל אחד צריך לשאול את עצמו, היא מה עדיף? האם הייתם מעדיפים לנתב את הכסף שלכם בדיוק איך שאתם רואים לנכון, לקבל את ההחלטות הכלכליות שלכם בעצמכם ולהיות בטוחים מפני גחמות של מנהיגים פוליטים, או שמא עדיפה הנוחות בידיעה כי אם לא תצליחו לעמוד על המשמר הכלכלי, מישהו אחר ידאג לזה עבורכם?

בימים אלה אין צורך לחזור אחורה בכדי ללמוד את העבר. מחזור חדשות בן 24 שעות מספק הצצה לאסונות כלכלים בזמן אמת. קחו לדוגמה את ונצואלה הנמצאת בעיצומו של משבר אינפלציוני, אנשים מורעבים בו בזמן שמנהיגי המדינה משגשגים. גם טורקיה נמצאת בשלבים מוקדמים של משבר כאשר היא נאבקת בחוב ממשלתי, באינפלציה דו ספרתית ובמטבע שערכו הולך וצונח.

ביטקוין עשוי היה לשנות דבר או שניים עבור הוונצואלים אם הם היו קונים את המטבע או מטבע דיגיטלי אחר שלא צמוד לבוליבר. ע״פ סטטיסטיקות, בערך אחד מכל חמישה טורקים מחזיק במטבעות דיגיטליים, שיעור הגבוה ביותר מבין המדינות שנסקרו. עבור הטורקים, ביטקוין כבר משנה דברים בזמן אמת. ולא בוונצואלה או טורקיה בלבד מדובר, אלה גם בארה״ב והיד עוד נטוייה.

במובנים רבים, אנשים תמיד יחפשו איך לחדש, לכן נכון להגיד כי ביטקוין היה הצעד ההגיוני לקרות. ביטקוין הוא התוצר הטבעי של אנשים שנכבלו זמן רב מידי ביידי מערכת ששמה אותם בעמדת נחיתות משמעותית אל מול החזקים. זוהי מערכת שאיפשרה ואף שימרה את המצב הקיים בו אלה ששולטים בכסף גונבים אותו מאלה המשתמשים בו וחוסכים אותו עבורם ועבור משפחותיהם.

שוב, אין כל צורך לחזור אחורה בהיסטוריה כדי לראות מה עלה בגורלן של ממשלות שהתרשלו במדיניות המוניטרית שלהן והזניחו את חובתם להגן לא רק על מטבע המדינה, אלא גם על ערכו. מה שצריך ללמוד מההיסטוריה הוא שזה קרה הרבה יותר פעמים ממה שאנחנו חושבים ושלמעשה, זה קורה ממש עכשיו.

התלות שלנו בבנקים בכל הנוגע לטיפול בהון שלנו באה על חשבון החירות האישית שלנו כאשר אנחנו מפקידים אותו בידיהם של אלה שלאו דווקא חולקים אינטרסים משותפים עימנו. אמנם לצד התגמולים שמביא עימו הביטקוין כרוח גם סיכון גדול, אך גם במטבע הלאומי שלנו (Fiat) ישנם סיכונים רבים אולי אפילו גדולים יותר ממטבע דיגיטלי.

לקריאת ה- White Paper המלא של ביטקוין לחץ כאן

לקריאת מאמר הדעה המקורי לחץ כאן 

לרכישת ביטקוין בישראל כאן

 

כתבות מומלצות

מומלץ עבורך

All articles loaded
No more articles to load
All articles loaded
No more articles to load
All articles loaded
No more articles to load
All articles loaded
No more articles to load
סגירת תפריט