ה״נייר הלבן״ של ביטקוין מציין 11 שנים

קריאה של 3 דקות

ב-31 לאוקטובר ימלאו 11 שנים לפרסומו של ה- White Paper המפורסם שהביא אלינו את הביטקוין, הכנו עבורכם סיכום קצר בנושא.

כסף הוא מרכיב קדום ובסיסי בחיים של כולנו הממלא בהם תפקיד עצום. ביטקוין בפרט הוא כמו ענק שהתעורר מתרדמת ושינה לעד את משמעות הכסף, אבל חשוב מזה, הוא שינה את מאזן הכוחות שהשתמר לאורך שנים רבות. נראה כי זהו ההיבט החשוב ביותר של ביטקוין ולמעשה של מטבעות דיגיטליים בכלל- ביזור ה״כוח״ לכמה שיותר אנשים. למעשה זה מה שסאטושי נאקמוטו ניסה ליצור, דמוקרטיזציה לכסף וחירות אינדיוידואלית.

השינוי שהביא עימו הביטקויין שווה ערך בגודלו לאירועים היסטוריים כמו הופעת הדמוקרטיה עצמה, המצאת הדפוס והרנסאנס. אבל חשוב לזכור, שום דבר לא ב״חינם״ ומה שהרווחנו בחירות העצומה שהסב לנו הביטקוין, איבדנו בביטחון הידיעה שאדם אחר אמון על הגנת הכסף שלנו.

השאלה שכל אחד צריך לשאול את עצמו, היא מה עדיף? האם הייתם מעדיפים לנתב את הכסף שלכם בדיוק איך שאתם רואים לנכון, לקבל את ההחלטות הכלכליות שלכם בעצמכם ולהיות בטוחים מפני גחמות של מנהיגים פוליטים, או שמא עדיפה הנוחות בידיעה כי אם לא תצליחו לעמוד על המשמר הכלכלי, מישהו אחר ידאג לזה עבורכם?

במובנים רבים, אנשים תמיד יחפשו איך לחדש, לכן נכון להגיד כי ביטקוין היה הצעד ההגיוני לקרות. ביטקוין הוא התוצר הטבעי של אנשים שנכבלו זמן רב מידי ביידי מערכת ששמה אותם בעמדת נחיתות משמעותית אל מול החזקים. זוהי מערכת שאיפשרה ואף שימרה את המצב הקיים בו אלה ששולטים בכסף גונבים אותו מאלה המשתמשים בו וחוסכים אותו עבורם ועבור משפחותיהם.

אין כל צורך לחזור אחורה בהיסטוריה כדי לראות מה עלה בגורלן של ממשלות שהתרשלו במדיניות המוניטרית שלהן והזניחו את חובתם להגן לא רק על מטבע המדינה, אלא גם על ערכו. מה שכדאי ללמוד מההיסטוריה הוא שזה קרה הרבה יותר פעמים ממה שאנחנו חושבים ושלמעשה, זה קורה ממש עכשיו.

בכל הנוגע לטיפול בהון הפרטי שלנו, התלות בבנקים באה על חשבון החירות האישית שלנו כאשר אנחנו מפקידים את כספנו בידיהם של מי שלאו דווקא חולקים אינטרסים משותפים עימנו. אמנם לצד התגמולים שמביא עימו הביטקוין כרוח גם סיכון גדול, אך גם במטבע הלאומי שלנו (Fiat) ישנם סיכונים רבים אולי אפילו גדולים יותר ממטבע דיגיטלי.

לקריאת ה- White Paper המקורי של ביטקוין

לקריאת ה- White Paper מתורגם לעברית (בנדיבות מני רוזנפלד)

לרכישת ביטקוין בישראל

כתבות מומלצות

מומלץ עבורך

  • שירותים
קריאה של 2 דקות בטיימינג מושלם ליום ההולדת החמישי של המטבע…

מכירת אית'ריום מיידית

  • שירותים
קריאה של 2 דקות בטיימינג מושלם ליום ההולדת החמישי של המטבע…

מכירת אית'ריום מיידית

  • שירותים
קריאה של 2 דקות בטיימינג מושלם ליום ההולדת החמישי של המטבע…

מכירת אית'ריום מיידית

סגירת תפריט