סיפורו של מטבע: XRP

קריאה של 9 דקות
Getting your Trinity Audio player ready...

רשת ריפל היא בין פלטפורמות הקריפטו הגדולות בעולם היום, כאשר המטבע שלה, ריפל עומד על שווי של למעלה מ-30 מיליארד דולרים. חברת ריפל לאבס, החברה שמאחורי הרשת והמטבע, קיימת כבר מאז 2012, והיא חלוצה בתחום הבלוקצ'יין (אם כי מדובר בבלוקצ'יין שונה מעט מזה שקיים בפרויקטים אחרים), ועם ותק הדומה לזה של אתריום וביטקוין. עם זאת, אפשר לטעון שהמטרה האמיתית של ריפל היא לאו דווקא להתחרות בביטקוין או בשוק הקריפטו, אלא להתחרות ברשת העברות הכספים הבינלאומית, SWIFT. במהותה, ריפל הינה מערכת לסליקה פרטנית מיידית (Real Time Gross Settlement, או RTGS בקיצור) כאשר מטרתה העיקרית היא ליצור אלטרנטיבה בעולם של העברות כספים, וכן להחזקת מטבע חוץ על ידי הבנקים.

אז האם המטבע של הרשת, XRP, עשוי לשנות את עולם העברות הכספים? כל מה שאתם צריכים לדעת על אחד המטבעות המסקרנים ביותר בענף הקריפטו.

היסטוריה

חברת ריפל הוקמה בשנת 2004 בקנדה (תחת השם RipplePay), על ידי ריאן פוגר (Ryan Fugger). פוגר עבד במוסד להעברת כספים, והחליט להשתמש בידע שלו כדי ליצור מערכת להעברת כספים בעצמו. במקביל, בזמן שפוגר עבד את מערכת העברת הכספים שלו, אדם בשם ג'אד מקיילב (Jed McCaleb) החל לפתח מטבע דיגיטלי שהפעילות בו תאומת על ידי החברים ברשת, בניגוד לאימות בשיטת הכרייה (כמו למשל בביטקוין). 

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog

ב-2012, מקיילב ופוגר חברו לאדם נוסף, כריס לארסן, שהיה עובד של מקיילב. פוגר שיתף אותם במיזם שלו, Ripple Pay, וכך נולד מיזם קריפטו משותף לשלושתם. בסופו של דבר, לאחר כמה זמן, העביר פוגר את המושכות בלעדית למקיילב ולארסן, ואלו ייסדו מיזם משותף בשם OpenCoin. ב-OpenCoin פיתחו פרוטוקול תשלומים בשם ריפל (RTXP) וכן מערכת תשלומים בשם ריפל. ב-2013, שינו את שם החברה ל-Ripple Labs (ב-2015 קיצרו את השם ל-Ripple). 

פירוש השם ריפל (Ripple) הוא "אדווה", מעיין גל עדין במים הנע בחופשיות. באנגלית יש ביטוי נפוץ, "ריפל אפקט" (Ripple Effect), המתאר כיצד פעולה משפיעה על גורמים באופן בלתי ישיר, על ידי שליחת אדוות למרחקים. התיאור הזה של ההשפעה המועברת של פעולה, דומה לאופן שבו הרשת מאפשרת לכספים (כספי פיאט וכספי קריפטו) לעבור בחופשיות בין רשתות ופלטפורמות. המטבע של הרשת,XRP, מכונה כך משום שה-X מייצג את המעבר בין רשתות (Cross Chain), ה-R מייצג את Ripple וה-P את המילה פרוטוקול.

הטכנולוגיה: מהי רשת ריפל (Ripple)?

כדי להבין את ריפל, צריך שתכירו קודם כל את SWIFT. רשת SWIFT (קיצר של Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) היא רשת העברת הכספים הבינלאומית שהוקמה ב-1973, ופועלת למעשה עד היום. סוויפט נחשבת למערכת לא יעילה מכל מיני סיבות, בין היתר עקב ריבוי שכבות הטרנזקציה הנדרשות שצריך לעבור בטרם הכסף מגיע ליעדו. 

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog

הפתרון של ריפל לחוסר היעילות של סוויפט הוא טכנולוגיית בלוקצ'יין, המאפשרת תשלומים בינלאומיים במהירות ובאמינות. ספר רישום העסקאות המבוזר של ריפל משמש כגורם מתווך ואמין בין שני צדדים לעסקה, שיכולים לאשר במהירות שהכסף עובר כהלכה. ריפל מאפשרת ביצוע של העברת כספי פיאט וכן כספי קריפטו, כאשר העמלה נגבית במטבע XRP. העמלות לביצוע העברה ברשת נחשבות נמוכות מאוד ביחס לסוויפט.

בבסיס של ריפל, מונח כאמור ספר החשבונות הפומבי (ה-XRPL), המשמש כבלוקצ'יין של המיזם. מדובר ברשת בלוקצ'יין מהירה, אמינה, זולה, סקיילבילית ויעילה. 

הבלוקצ'יין של ריפל שומר את כל המידע הרלוונטי לעסקאות, כגון חשבונות, העברות, מאזנים וכדומה. הבלוקצ'יין מוצפן וכל העברה ניתנת לביצוע רק על ידי מי שמחזיק במפתחות האישיים (כמו בכל מטבעות הקריפטו). השוני של ריפל מ-SWIFT הוא שבריפל אין בנק, אלא הכסף מתווך בין הצדדים על ידי הבלוקצ'יין. במובן מסוים, ריפל היא מערכת של העברת כספים באמצעות מנגנון הדומה לשמירה בנאמנות, כאשר הבלוקצ'יין היא המתווך בין הצדדים.

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog

בניגוד לרשתות בלוקצ'יין "מסורתיות", בהן אימות העסקאות נעשה במנגנון קונצנזוס המשלב כרייה (כגון POW או POS), בריפל משתמשים בשיטה של השגת מכסת רוב לצורך אימות העברות כספים; לאחר שיש רוב דרוש מהמאמתים, העסקה נרשמת בספר העסקאות (הכל קורה כמובן באופן אוטונומי ועצמאי, תוך שניות, ללא מגע יד אדם).

איך מתבצע האימות? עסקאות מאומתות לרוב על ידי רשימה של מורשים לאימות עסקאות (Unique Node List). ברשת יש 150 מאמתים מורשים, כאשר בכל שרת של ריפל של רשימת ברירת מחדל של 35 מאמתים נבחרים מתוכם. ריפל עצמה מפעילה רק אחד מתוך המחשבים המאמתים, ולכן מדובר ברשת מבוזרת.

המטבע: מה תפקידו של XRP?

הן ברשתות קריפטו קלאסיות דוגמת ביטקוין, והן ב-XRP, מספר המטבעות הסופי נקבע מראש מיום יצירת הרשת. עם זאת, בביטקוין המטבעות "נכרים" בתהליך הדרגתי מיום תחילת הרשת, ועד ליום שבו אמור להיכרות הבלוק האחרון (בשנת 2140, למי שתוהה). בריפל לעומת זאת, נכרו כל המטבעות (99.99 מיליארד במספר) מראש (מה שנקרא Pre-Mined). נכון להיום, בערך 53 מיליארד מתוכם נמצאים במחזור, ורובם מוחזקים על ידי ריפל עצמה. 

אז מדוע בעצם קיים המטבע XRP, אם ממילא אפשר להעביר את המטבעות כפי שהם, ללא צורך ב-XRP? יש שלוש סיבות אפשריות לרכוש XRP: האחת כדי לשלם על עמלות; השנייה כדי שישמש "מטבע מגשר" לצורך העברות כספים; והשלישית היא השקעה בפרויקט. השאלה היא מה הסיבה הדומיננטית יותר? הטענה של ריפל היא שבהעברות שיבוצעו ב-XRP, המעבירים ישלמו עמלות נמוכות יותר. יתרון נוסף של המטבע XRP הוא הסקיילביליות הגבוהה שלו, וכן הנזילות המהירה (במהירות של שניות לכל היותר). 

היתרונות של ריפל ו-XRP

המערכת של ריפל נהנית מאמון רב של מוסדות פיננסיים מהשורה הראשונה. למעלה ממאה בנקים ברחבי העולם, לרבות בנק אוף אמריקה, PNC Bank, בנק אוף סיאם (תאילנד), Santander Bank ועוד, אימצו את המערכת של ריפל. כמו כן, חברות אשראי כגון אמריקן אקספרס ופייפאל אימצו גם הן את ריפל ואת XRP כמטבע אפשרי. 

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog

היתרונות של ריפל הן עמלות ההעברה הנמוכות, הסקיילביליות הגבוהה, העובדה שהמערכת משמשת הן למטבעות שונים (הן מטבעות פיאט והן מטבעות קריפטו), וכן האמון הגבוה במערכת, שהפכה לשחקן לגיטימי בשוק העברת הכספים הבינלאומי. לריפל יש יתרונות ביחס למערכת סוויפט, והם הנזילות המיידית של כספים המועברים במערכת, וכן הסגירה המהירה של ההעברה בספר החשבונות (ה-Settlement). בנוסף, עבור בנקים, יש יתרון גדול בשימוש במערכת של ריפל: על מנת להשתמש בסוויפט, בנקים צריכים "להשכיב" כמות אדירה של כספים בחשבונות נוסטרו (שהרי הכסף לא עובר מיידית, והסגירה של הפעולה החשבונאית אינה מיידית, ולכן נדרש כסף כגיבוי). על ידי שימוש בריפל, בנקים יכולים "לפנות" לעצמם סכומים אדירים בנזילות.

החסרונות של ריפל ו-XRP

החיסרון של XRP קשור בעיקר לקשיים בהערכת השווי האמיתי של המטבע. משקיעים לא יכולים לדעת מתי כמות גדולה של מטבעות תיכנס למחזור, שהרי כל המטבעות נכרו מראש. מעבר לכך, קשה לדעת האם שווי המטבע של XRP משקף את ערכו כנכס (המאפשר העברת כספים יעילה ואלטרנטיבית), או שמא כביטוי לאמונה בפלטפורמה של ריפל. כמו כן, היות ויש רשימה סגורה של מאמתים מורשים, לא מדובר ברשת מבוזרת לגמרי כמו ביטקוין. 

מבט לעתיד

בשנת 2020 הרשות לניירות ערך בארצות הברית (ה-SEC) הגישה תביעה כנגד ריפל, בטענה ש-XRP הוא למעשה נייר ערך "המתחפש" לסחורה. עם זאת, בפסיקה חלקית שניתנה ביולי 2023, נקבע בבית המשפט בארצות הברית כי לפי מבחן האווי (ניתן לקרוא עליו עוד בכתבה הזו), ה-XRP הוא אינו נייר ערך, וה-XRP הוא אכן אינו מהווה השקעה, כי אם סחורה הניתנת להחלפה. 

באפשרותכם לרכוש את המטבע באופן קל, בטוח ומפוקח באמצעות הפלטפורמה של Bits of Gold כשבכל שלב שבו יש לכם שאלה או בקשה לסיוע פעולות באתר, אנחנו זמינים עבורכם בטלפון וגם בשיחה מהירה בווצאפ

הישארו מעודכנים


התכנים המעניינים ביותר מעולם הקריפטו אצלך במייל

מומלץ עבורך

חדשות, כתבות ועדכוני קריפטו

בחינם אצלך במייל!​

מצטרפים >> ונשארים מעודכנים

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog

סיימנו

הצטרפת לכל העדכונים

סיפורו של מטבע: XRP - Bits of Gold - Blog
דילוג לתוכן