חציית בלוק ביטקוין

קריאה של 4 דקות

אירוע חציית הבלוק הוא אירוע היסטורי שמתרחש בממוצע כל 4 שנים וצפוי ליצור הרבה באז סביבו. החצייה הקרובה צפויה להתרחש ב- 13 במאי 2020 והיא מסתמנת להיות אירוע משמעותי עבור הקהילה. מה יקרה בפועל? הגמול לכורים יחתך בחצי ויקטן מ- 12.5 מטבעות ל- 6.25 מטבעות, מה שיאט את קצב כניסת המטבעות לשוק ויהפוך את המטבעות לנדירים יותר משהיו לפני החצייה. בואו נבין קצת מעבר.

מהי חציית בלוק?

ממציא הביטקוין סאטושי נאקמוטו תכנן את רשת הבלוקצ'יין כך שכמות הביטקוין תהיה מוגבלת ל- 21 מיליון מטבעות בלבד, מה שמונע את האפשרות שהמטבע יסבול מתופעת אינפלציה.

חציית בלוק הוא תהליך בו הקצב בו נוצרים מטבעות חדשים נחתך בחצי.

איך זה קורה?

בכל 210,000 בלוקים (בממוצע כל 4 שנים) הגמול לכורים עבור הוספת בלוקים חדשים לשרשרת הבלוקים יורד בחצי, מה שמאט את קצב כניסת המטבעות לשוק והופך את המטבעות לנדירים יותר משהיו לפני החצייה.

בחצייה הקרובה יקטן הגמול מ- 12.5 מטבעות ל- 6.25 מטבעות בלבד.

כמה חציות היו עד היום?
כשביטקוין נוצר, הגמול לכורים על יצירת בלוק חדש עמד על 50 מטבעות.

נשמע הרבה, אך זכרו שבאותה תקופה הרשת היתה בתחילת דרכה ונדרש תמריץ ראוי לכורים עבור עבודתם.

מאז היו שני אירועי חצייה, הראשון ב- 28 לנובמבר 2012 כאשר ירד הגמול ל- 25 מטבעות, והשני ארבע שנים מאוחר יותר, ב- 9 ביולי  2016 כאשר ירד הגמול ל-12 מטבעות.

מה יקרה למחיר הביטקוין?

אירוע החצייה הוא אירוע היסטורי עבור הקהילה ומהווה סיבה למסיבה ולדיונים וצפוי למשוך אליו הרבה תשומת לב ועניין, מה שעלול להוביל לעלייה במחיר המטבע.

אך יותר מכך, ככל שהיצע הביטקוין יקטן, הוא יהפוך לנדיר יותר עבור המשתמשים וזה טריגר משמעותי הרבה יותר.

ההיסטוריה מלמדת אותנו שאירועי חצייה מביאים איתם עלייה בשער המטבע, גם אם בשיעור נמוך.

כחודש לפני החצייה הקודמת ב- 2016, מחיר הביטקוין זינק מ- $576 ל- $650 בזמן החצייה ולמרות התנודתיות המשמעותית המחירים המשיכו לעלות באותה השנה.

גם באירוע החצייה הראשון ב- 2012 עלה השער מ- $11 בחודש לפני החצייה ל- $12 באירוע עצמו, וגם הפעם השער המשיך לעלות בשנה העוקבת.

אבל תופעה מעניינת נוספת הקשורה למחיר המטבע קוראת דווקא לפני החצייה – מהחשש להחמצה (FOMO), סוחרים רבים מתחילים להשקיע במטבע ומעלים את הביקוש, ומכאן גם את המחיר.

כמה חציות עוד צפוית לנו?

ישנן עוד 30 חציות בלוק שעתידות להתרחש, בממוצע אחת לארבע שנים. בתום אלו, כ- 21 מיליון מטבעות ביטקוין ימצאו בשוק ולא יווצרו עוד מטבעות חדשים.

אל דאגה, זה לא צפוי לקרות בזמן הקרוב ולפי הערכות, החצייה האחרונה תתרחש בשנת 2140.

ומה לגבי הכורים?

עם כל חצייה, כריית הביטקוין הופכת להיות פחות ופחות אטרקטיבית עבור הכורים.

מצד אחד, הגמול הולך וקטן, ומצד שני, אימות הבלוקים (החידה המתמטית שהכורים פותרים) הופכת להיות קשה יותר לביצוע ומצריכה כח חישובי כבד יותר.

אם בעבר כל אדם יכול היה לקחת חלק בפעולה הכרייה באמצעות חיבור לחשמל, היום זה כבר מסובך הרבה יותר.

כיום רב הכרייה מתבצעת ע״י חברות ענק שמשקיעות כח חישובי וחשמל בהיקפים עצומים (רובן נמצאות בסין), ואנשים פרטיים או חברות קטנות שלא יכולים להתחרות, נדחקים הצידה.

בשנת 2140 כשיכרה מטבע הביטקוין האחרון, הכורים אמנם יפסיקו לקבל גמול, אבל הם כן ימשיכו לקבל עמלה על טרנזקציות שנעשות על גבי הרשת כתמריץ לאימות עסקאות.

ספירה לאחור עד החצייה ופרטים נוספים מעניינים נמצאים כאן>>

כתבות מומלצות

מומלץ עבורך

  • שירותים
קריאה של 3 דקות

Cash In and Out

  • שירותים
קריאה של 3 דקות שירות ה- Cash In&Out שלנו הוא שירות…

Cash In and Out

  • שירותים
קריאה של 3 דקות שירות ה- Cash In&Out שלנו הוא שירות…

Cash In and Out

  • שירותים
קריאה של 3 דקות שירות ה- Cash In&Out שלנו הוא שירות…

Cash In and Out

סגירת תפריט